Behind the Throne

Tervetuloa, Vieras
Käyttäjätunnus: Salasana:
 • Sivu:
 • 1

AIHE: Hyttysenraatojen tieteellinen tutkiminen

Hyttysenraatojen tieteellinen tutkiminen 01.02.2013 20:32 #1153

 • Varaktori
 • Varaktori hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Valvoja
 • Valvoja
 • Viestejä: 1157
Eräs ufopulju tutkitti hiljan hyttysenraatoja oikein Helsingin yliopiston eläinmuseolla. Siitä muljahti mieleeni miettiä miten pieniä lentäviä robotteja pystytään nykytekniikalla valmistamaan? Tässä pari linkkiä joista saattaa saada virikkeitä tähän keskusteluun:

robotics.eecs.berkeley.edu/~ronf/mfi.html/

www.ted.com/talks/vijay_kumar_robots_tha...y_and_cooperate.html

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Hyttysenraatojen tieteellinen tutkiminen 02.02.2013 10:13 #1159

 • Zetor.
 • Zetor. hahmo
 • Poissa
 • Platinajäsen
 • Platinajäsen
 • Viestejä: 986
Se seikka että eräs ufopulju äskettäin tutkitutti hyttysenraatoja Helsingin yliopistolla ei liene poikkeuksellista siitä syystä,että he lienvät myös tutkituttaneet meltoraudan kappaletta,vaatekoukkua ja padankappaletta myös.

Sitten itse aiheeseen eli miten pieniä lentäviä robotteja nykytekniikalla
kyetään valmistamaan?

Pari vuotta sitten eräällä TV:n kanavalla esitettiin sarjaa nimeltään Tulevaisuuden aseet.

Siinä käsiteltiin mahdollisia uusia asesovellutuksia,ei kuitenkaan sädepyssyjä,koskien häivetekniikkaa,uusia hävittäjiä,eri aselajien uusimpia konventionaalisia aseita sekä aseistettuja ja ei aseistettuja
tiedustelulennokkeja myös.

Näiden tiedustelulennokkien suhteen esiteltiin kahden,noin lokin kokoisen tiedustelulennokin prototyyyppiä.

Ne olivat lähinnä potkurikoneen ja helikopterin risteytyksiä ja lentosäde ja toiminta-aika olivat lyhyitä.

Mutta homman peruspointti oli siinä,että ne ohjattiin kauko-ohjauksella
jonkin talon katolle tai pylvään nokkaan,ja sieltä ne välittivät TV-kuvaa
ohjaamoon.

Juuri näissä seikoissa nähtiin silloin mahdollisuus joskus ehkä käyttää tällaisia härveleitä mm.kaupunkisodankäynnissä ja sekä apuna myös
viranomaisille esim.piiritys sekä panttivankitilanteissa.

Siitä,että onko tällaisia härveleitä jo operatiivisessa ja muussa käytössä ei minulla ole tietoa.

Mutta hyttysen kokoinen härpäke jossain palvelukäytössä?

No,sanoisin että sellainen mahdollisuus on utopiaa.

B)

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Kaikki mikä on ilmassa,on irti!

Hyttysenraatojen tieteellinen tutkiminen 02.02.2013 10:47 #1161

 • Varaktori
 • Varaktori hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Valvoja
 • Valvoja
 • Viestejä: 1157
Juu muistan eräänkin kirkkaan valopallon joka sylki sisuksistaan valurautaisia hattukoukkuja ja sellainen sitten toimitettiin tutkittavaksi pariinkin yliopistoon vai miten se nyt meni? Minulla ilmeisesti alkaa vanhemmiten muisti pätkiä kun luulen äänestäneenikin erästä erään yhdistyksen puheenjohtajaa ja yhdistyksen mukaan en sitten ole äänestänyt, niin että saattaa tässä monta muutakin asiaa sitten muistaa väärin. :woohoo:

Mutta asiaan. Tässähän on uutisista saanut lukea miten USA on jo useammankin terroristin ottanut hengiltä kauko-ohjattavilla lennokeilla. Nehän eivät ole kovinkaan pieniä, mutta tekniikka selkeästi on osoittanut kyntensä. Pitkään on puhuttu myös siitä, että sotilaslentokoneista jätetään lentäjät maanpinnalle ohjaamaan niitä jolloin suuremmistakaan G voimista ei ole haittaa kun ei lentäjä ole enään koneessa mukana. Suurin ongelma lienee se, että vihollinen pystyy häiritsemään tietoliikennettä ja silloinhan konetta ei voi enään ohjata.

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Hyttysenraatojen tieteellinen tutkiminen 03.02.2013 11:24 #1188

 • Zetor.
 • Zetor. hahmo
 • Poissa
 • Platinajäsen
 • Platinajäsen
 • Viestejä: 986
Nykyisen monen maan liittouman käymän Afganistanin sodan aikana USA on todellakin monta kertaa ottanut hengiltä vastapuolen edustajia aseistettujen ja kauko-ohjattavien lennokkien avulla.

Pääsääntöisesti tällaisiin täsmäiskuihin käytetään MQ-1B Predator lennokkeja,niissä on aseistuksena 4 Hellfire ohjusta ja toiminta-aika
on 24 h.

Toinen,isompi malli on MQ-9B Reaper,ja sen asekuorman arvioidaan
olevan noin 1000kg.Siitä,että onko tätä mallia käytetty Afganistanin sodassa,ei ole tietoa.

Näiden lennokkien käyttö Afganistanin sodassa on osa nykyaikaisen
sodankäynnin doktriinia eli täsmäiskut.

Eräs tällainen täsmäisku oli Osama bin Ladenin eliminoiminen.Kun hänen olinpaikkansa oli selvinnyt niin kohteen eliminoimisen suoritti Navy Seals-erikoisjoukko syystä,että kohde täytyi ehdottomasti myös
tunnistaa.

On todellakin ollut puhetta siitä,että sotilaskoneista jätetään lentäjät
maanpinnalle mutta tällainen ei tule koskaan toteutumaan koska mikään ei koskaan korvaa ihmissilmää eikä ajattelua.

Tällaista "virtuaalista" sodankäyntiä vastapuolen sotilaskoneita on helppo kokeilla lentosimulaattoreilla.Itse olen monet kerrat pelannut
PC:lla simulaattoria nimeltään MIG-29 Fulcrum (Fulcrum oli aikoinaan
NATO:n koodinimi MIG-29 koneelle).

No,kun sain pitkien yritysten jälkeen MIG-29:n ilmaan,niin sitten piti alkaa etsimään vastapuolen koneita.Ja kun yhden vaivoin sai lukittua tutkaan,niin toinen vihulainen toisesta suunnasta tömäytti ohjuksella.

:pinch:

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Kaikki mikä on ilmassa,on irti!

Hyttysenraatojen tieteellinen tutkiminen 03.02.2013 12:17 #1190

 • Varaktori
 • Varaktori hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Valvoja
 • Valvoja
 • Viestejä: 1157
Tässä yksi uutinen aiheesta:

Pilotless fighter will fly over UK from 2013:

Ilmeisesti ideana on rakentaa sinne koneen sisälle vahva tekoäly joka hanskaa lentämisen mikäli yhteys maa-asemassa toimivaan lentäjään katkeaa. Liekö tulevaisuudessa mahdollista suorittaa jotain tehtäviä puhtaasti tekoälyn voimalla. No ufohavaintoja tämmöiset uudet lentokoneet varmasti lisäävät. :woohoo:

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Hyttysenraatojen tieteellinen tutkiminen 06.05.2013 19:33 #1601

 • Varaktori
 • Varaktori hahmo Aiheen kirjoittaja
 • Poissa
 • Valvoja
 • Valvoja
 • Viestejä: 1157
Ei tästäkään vielä hyttysenraatoa tehdä, mutta raatokärpänen saattaisi jo luulla serkukseen. :woohoo:Uskoisin, että vieläkin pienempään kokoon on mahdollista päästä. Tuollaiseen pieni kamera ja ei kun vakoilulennolle.

www.tiede.fi/uutiset/5044/karpassarjan_robotti_lahti_lentoon

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Viimeksi muokattu: : Varaktori.

Hyttysenraatojen tieteellinen tutkiminen 23.02.2017 14:09 #4218

 • Zetor.
 • Zetor. hahmo
 • Poissa
 • Platinajäsen
 • Platinajäsen
 • Viestejä: 986
Se eräs tietty ufopulju ei enää tutki hyttysenraatoja vaan se "vanha lusikantaivuttaja" Uri Geller on taas "tutkinnan" kohteena kun taas kerran pähkäillään sitä,että onko Gellerilla paranormaaleja kykyjä vai ei.

No,sellaista on täysin turhaa tutkia koska Uri Geller oli,ja on edelleenkin,pelkkä fyysinen taikuri.Kun Uri Geller vieraili Suomessa vuonna 1974,niin viikko Gelllerin vierailun jälkeen taikuri Jukka Santanen (1927-2010) teki valvotussa testissä täysin samat temput kuin Uri Geller.

Taikuri Jukka Santanen työskenteli ammatikseen taikurina 40 vuotta eikä hän koskaan väittänyt omaavansa paranormaaleja kykyjä.

Myöskään taikuri Reijo Salminen (1930-2003) ei koskaan väittänyt omaavansa paranormaaleja kykyjä.Sitä paitsi kuukausi Uri Gellerin Suomen vierailun jälkeen myös taikuri Reijo Salminen teki valvotussa testissä täysin samat temput kuin Uri Geller.

Myöskään turkulainen ammattitaikuri/mentalisti ja maailman taikuripiireissä hyvin tunnettu ja palkittu Pete Poskiparta ei koskaan ole väittänyt sellaista,että taikureille olisi paranormaaleja kykyjä.Sitä paitsi hän on useita kertoja näytöksissään esittänyt vaihe vaiheelta sen,että miten Uri Gelller lusikoita taivuttelee.Siitä huolimatta monet katsojat,jopa tiedemiehetkin,ovat uskoneet Pete Poskiparralla olevan paranormaaleja kykyjä.

Pari vuotta sitten katselin YouTubesta videoklippejä American's Got Talent-kykyjenetsintäkilpailusta.Eräässä videoklipissä esiintyy amerikkalainen katutaikuri.Hän toi neljän tuomarin eteen laatikolllisen lusikoita ja haarukoita.Jokainen tuomari sai valita joko lusikan tai haarukan.

Ja sitten,läheltä kuvattuna,screenille heijastettuna ja suorassa lähetyksessä myös miljoonat Tv-katsojat USA:ssa ja maailmalla näkivät sen,että lusikat taipuivat tuomarien silmien edessä.Myös haarukat taipuivat ja myös haarukoiden piikit taipuivat.

Tällaiseen suoritukseen Uri Geller tuskin pystyisi!

Syy siihen,että Uri Geller on noussut hörhöhen ja lusikkatutkijoiden suosioon lienee hyvin yksinkertainen.Ja se syy on vuonna 1974 julkaistu kirja Uri,A Journal of Mystery of Uri Geller.Samana vuonna tämä kirja julkaistiin Suomessa nimellä Uri Geller,elämä ja mysteeri.Urin manageri ja Uri itse kertovat.

Tämä 360-sivuinen teos on alusta loppuun asti pelkkää hömppää ja lähinnä tajunnan tuolta puolen olevaa jorinaa.Ehkäpä se juuri siitä syystä on uponnut hörhöihin.
:woohoo: :whistle: :pinch:

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Kaikki mikä on ilmassa,on irti!

Hyttysenraatojen tieteellinen tutkiminen 25.02.2017 14:05 #4220

 • Zetor.
 • Zetor. hahmo
 • Poissa
 • Platinajäsen
 • Platinajäsen
 • Viestejä: 986
Jihaa!Minulla taitaa olla selvännäkijän kykyjä koska edellisen,23.02 lähettämäni viestin,jälkeen bongasin seuraavana päivänä SUTin keskustelufoorumilta ilmoituksen,jonka mukaan se vanha huijari ja lusikoiden taivuttelija Uri Geller saapuu Suomeen ja esiintyy 20.4 kulttuuritalolla.

Yleisöä ja muita lusikantaivuttelun kannattajia tulee varmaan paikalle runsain määrin ja kaikki Suomen valtamediatkin ovat varmaan paikalla.Nyt taisin kyllä hieman liioitella koska kyseinen B-luokan fyysinen "taikuri" tuskin kiinnostaa valtamedioita.

Ja mikäli ei kiinnosta niin voi olla,että eräät taas kerran murisevat sillä ärrin murrin-tyylillä sellaista,että Suomenkin valtamediat ovat vapaamuurarien käskyläisiä jotka uutisoivat vain sitä,mitä vapaamuurarit sallivat uutisoida.Näin ollen valtamediat eivät juurikaan uutisoi ufoista saati sitten joistain "oudoista lentokoneista".

Muistaakseni vuonna 2008 Uri Geller vetäytyi julkisuudesta.Siinä yhteydessä hän kertoi medialle,ettei hänellä ole koskaan ollut minkäänlaisia paranormaaleja kykyjä.Hieman myöhemmin hän kertoi medialle,että media oli tulkinnut hänen sanansa väärin koska hän olikin sanonut,että hän on menettänyt paranormaalit kykynsä.Hän ei tosin täsmentänyt sitä,että millaisia ne paranormaalit kyvyt olivat olleet ja miksi hän oli menettänyt ne.

Eli siis jo vuonna 2008 Uri Gelller teki mediankin suhteen "Trumpit".Toisaalta niinhän eräät nykypäivienkin hörhöt tekevät.Tosin eivät median suhteen vaan he tekevät "Trumpit" joillain keskustelufoorumeilla.
B) :silly: :woohoo: :whistle:

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Kaikki mikä on ilmassa,on irti!

Hyttysenraatojen tieteellinen tutkiminen 29.04.2017 10:14 #4249

 • Zetor.
 • Zetor. hahmo
 • Poissa
 • Platinajäsen
 • Platinajäsen
 • Viestejä: 986
Se eräs ufopulju tutkii edelleenkin raatoja.Ei tosin hyttysenraatoja vaan dinosaurusten fossiileja.

Kuten hyvin tiedetään niin dinosaurukset,Sauropodit ja Teropodit,hallitsivat maailmaa noin 200 miljoonan vuoden ajan.

Sinä aikana jotkut Sauropodilajit,eli kasvinsyöjädinosaurukset,kasvoivat todella suuriksi.Esim.Argentiinosaurukset olivat noin 25-35 metrin pituisia ja painoarviot ovat 60-100 tonnin välillä.

Syy siihen,että eräät sauropodilajit kasvoivat todella suuriksi,on sen erään ufopuljun tutkijoiden mukaan maapallon painovoimakentän heikkeneminen joka taasen mahdollisti sauropodien liikakasvun.No,onhan tuokin melkoisen poikkitieteellinen ja hupaisa teoria.

Vuonna 1907 tutkijapiireissä uskottiin,että monet kasvinsyöjädinosaurukset,kuten Diplodocus,paino 10-15 tonnia,elivät lähes koko elämänsä ajan vedessä koska niiden raajat eivät olisi kyenneet kannattamaan niiden painoa kuivalla maalla.

Ja kuinka ollakaan,sen erään ufopuljun tutkijat uskovat tähän teoriaan edelleenkin.Näin ollen he ovat "vain" 110-vuotta ajasta jäljessä koska on jo kauan sitten tutkittu ja todistettu se,että Sauropodit,koosta riippumatta,elivät koko elämänsä ajan kuivalla maalla.Makean veden äärellä ne kävivät vain juomassa vettä.

Teropodit,eli lihansyöjähirmuliskot,ovat eri asia.Niistä tunnetuimmaksi on tullut Tyrannosaurus Rex.Se on todellakin tunnetuin,mutta ei suurin.Suurin tunnettu lihansyöjähirmulisko oli Spinosauraus,toiseksi suurin oli Giganotosaurus ja kolmanneksi suurin oli Tyrannosaurus Rex.
:woohoo:

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Kaikki mikä on ilmassa,on irti!
 • Sivu:
 • 1
Sivu luotiin ajassa: 0.139 sekuntia